مقالات سینی کابل

تفاوت سینی کابل گرم و سرد

سینی کابل

شناخت سینی کابل گالوانیزه گرم و سرد و بررسی موارد مرتبط با این دو سینی کابل، باعث می‌شود که کاربران بتوانند تشخیص دهند از کدام نوع سینی در مصارف خود استفاده کنند. در این مقاله  می‌خواهیم به بررسی تفاوت سینی کابل گرم و سرد بپردازیم و با ارائه نکاتی در ارتباط با این دو محصول، اطلاعات اساسی را در اختیار مشتریان سینی کابل قرار دهیم.

سینی کابل چیست ؟

سینی کابل، وسیله ای برقی بوده و برای ایجاد هماهنگی و ترتیب دهی سیم‌ ها و کابل های الکتریکی استفاده می‌ شود. سینی کابل  را از مواد اولیه مختلفی می‌ سازند. گالوانیزه نیز از جمله مواد اولیه ای هست که در تولید سینی کابل از آن استفاده می شود. شکل دهی کابل‌ها در سینی کابل به راحتی صورت می‌ گیرد. در واقع کابل بدون اینکه در سینی کابل قرار بگیرند فرم دهی سختی دارند. به علاوه در هم تنیده می‌شوند و ادغام بیش از حد کابل‌ها، اختلالاتی ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است که کابل ها در جایگاه‌ های خود درون سینی کابل جای بگیرند و برق کشی یک حالت ایمن داشته باشد؛ زیرا سینی کابل،  محافظت کننده قوی از سیم‌ ها و کابل‌ ها می‌ باشد و به نوعی یک تفکیک سازی اساسی بین سیم‌ ها و کابل‌ ها ایجاد می‌ کند. در بیان تفاوت سینی کابل گرم و سرد باید گفت، عموماً سینی هایی که از جنس گالوانیزه ساخته شده‌ اند را  شبکه‌ ای می‌ سازند. شبکه‌هایی که با هدف اتصال بهتر کابل‌ها در سینی کابل تعبیه می‌ شوند. البته دلایل دیگری نیز برای مشبک بودن این محصول وجود دارد و آن راحت کردن تردد هوا و خنک شدن کابل‌ ها و سیم‌ ها می‌ باشد.

سینی کابل گرم

از تفاوت سینی کابل گرم و سرد روش تولید این دو سینی هست. روش تولید سینی کابل گرم با روش تولید سینی کابل سرد متفاوت است. وقتی عملیات لازم مثل ورقه کردن گالوانیزه و ایجاد خم کاری‌ ها بر روی آن صورت گرفت و مونتاژ قطعات سینی کابل به یکدیگر انجام شد. به علاوه آبکاری اولیه نیز بر روی ورق گالوانیزه، انجام گرفت، باید سینی کابل آماده شده را درون ماده جوشان قرار دهند. یک استخر یا وان بزرگ پر از مواد مذاب آماده شده و  سینی کابل‌ ها درون آن قرار می‌گیرند.  سینی کابل با ضخامت زیاد آبکاری می‌ شود. مراحل زیادی برای تولید این سینی کابل انجام می‌ شود. با توجه به اینکه ضخامت آبکاری آن بالا هست، حرارت و گرمای موجود مواد مذاب به آن منتقل می شود.  این سین کابل بسیار در محیط‌ های مرطوب مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در واقع رطوبت هوا و برخورد آب، هیچ عکس العمل منفی بر روی این ورق گالوانیزه نخواهند گذاشت؛ زیرا مقاوم سازی آن به طور کامل صورت گرفته است.

سینی کابل سرد

از مقداری آب، نمک و فلز روی برای آبکاری کردن سینی گالوانیزه سرد استفاده می شود.ضخامت این سینی کابل با قطر کمتری در مقایسه با سینی گالوانیزه گرم انجام می شود. مراحل حرارت دهی در سینی کابل سرد وجود ندارد و بلافاصله بعد از اینکه یک لایه نازک از محلول آبکاری بر روی آن قرار گرفت آن را برای فروش می‌ گذارند. با توجه به اینکه آبکاری قطوری در این ورق صورت نگرفته بیشتر برای محیط‌ های کاربرد دارد که هوای خشکی دارند و رطوبت هوای آنها پایین است. از نظر ظاهری، سینی کابل گالوانیزه سرد به دلیل عدم دیدن حرارت، براقیت زیادی دارد.

تفاوت سینی کابل گرم و سرد

از جمله تفاوت سینی کابل گرم و سرد به پانچ کردن این دو سینی مربوط می‌ شود. در سینی‌ های گالوانیزه گرم بعد از اینکه سوراخ کاری آن انجام شد، عملیات آبکاری بر روی آن انجام می‌ شود. در صورتی که این فرایند برای سینی کابل سرد وجود ندارد و تمام سوراخ‌های موجود در سینی کابل‌ های سرد آبکاری نشده‌ اند. دیگر تفاوت سینی کابل گرم و سرد به ضخامت آبکاری این دو سینی کابل مربوط می‌ شود. ضخامتی که سینی کابل گرم دارد باعث شده برای بیشتر مناطق از جمله مناطق گرم و مرطوب یا سرد و مرطوب بتوان از آن استفاده کرد. در صورتی که سینی کابل سرد فقط برای مناطق خشک کاربرد دارد. از نظر صافی سطح و براق بودن، سینی کابل سرد نسبت به مدل گرم، صاف‌ تر و صیقلی‌ تر است. از آنجایی که مراتب تولید سینی کابل گرم سخت‌ تر و زمان بر تر از سینی کابل سرد هست، نرخ هایی که برای سینی کابل گرم ارائه می‌ شود نیز بیشتر از نرخ سینی کابل سرد می‌باشد.

کلام آخر

هر دو سینی کابل برای فعالیت‌ های برق کاری استفاده می شوند. حال بسته به موقعیت، مشتریان سینی کابل مورد نیاز خود را انتخاب می‌ کنند. چنانچه فردی در یک محیط خشک زندگی می‌ کند، محیطی در آن رطوبتی نیست نیاز به صرف هزینه بیشتر برای خرید سینی گرم نیست. بلکه می توان با خرید سینی گاوانیزه سرد کار خود را راه بیندازند. سینی کابل ها هدایتگر های بسیار مهمی هستند که نقشی اساسی در سیستم برقی یک سازه ایفا می‌کنند. محصولاتی که سوراخ‌ های آن در یک فاصله معین برای کابل کشی پانچ شده اند. استفاده از این محصول، هماهنگی و سازگاری بیشتری بین کابل و محیط ایجاد کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *