مقالات سینی کابل

نصب سینی کابل

نصب سینی کابل

امروزه استفاده از سینی کابل در پروژه های مختلف با افزایش رو به رو شده است. در پروژه هایی که نیاز به نصب کابل های بزرگ تر و طولانی تر باشد کارفرمایان با چالش های بسیاری رو به رو خواهند شد که در این میان این تجهیزات میتوانند بسیار سودمند عمل کنند. نصب سینی کابل به طور صحیح یکی از بخش های مهم این پروژه ها به شمار میرود که ما قصد داریم در این مطلب به بررسی این مبحث بپردازیم.

نحوه نصب سینی کابل به چه صورت است؟

کابل هایی که در پروژه های مختلف استفاده میشوند با محدودیت هایی مانند فشار دیواره جانبی و کشش رو به رو هستند. در هنگام نصب سینی کابل باید این محدودیت ها را در نظر بگیرید. هر حرکت اشتباهی میتواند مانع از محافظت درست از سیم و کابل های برق شود و احتمال آسیب دیدگی به آن ها نیز افزایش پیدا میکند.

نوع طراحی سینی های کابل باید از نظر ابعاد، چیدمان و مسیر مورد نظر بررسی شود و در این پروسه باید از استانداردهای  بین المللی مانند  NEMA VE-1 و NEMA VE-2 استفاده نمود. رعایت نکات مربوط به ایمنی سینی های کابل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به عنوان مثال اگر قرار است این تجهیزات در مکان هایی که تنش های بسیاری وجود دارند نصب گردند باید بر اساس همین پارامترها طراحی شده باشند تا بتوانند مانع از بروز حوادث احتمالی شوند. از دیگر مواردی که باید در طراحی این تجهیزات در نظر گرفت میزان مقاومت آن ها در برابر عواملی مانند آتش سوزی است. برای جلوگیری از بروز چنین خطراتی در هنگام نصب سینی کابل باید جنس کابل ها و تهویه مورد بررسی قرار بگیرند.

بعد از بررسی طراحی این تجهیزات باید اقدام به بررسی تداخل آن ها با تاسیسات مکانیکی و تغییرات احتمالی پروژه مورد نظر  نمود. نصب کابل ها در داخل سینی ها نیز باید با دقت زیادی انجام شود تا در هنگام کار به هم گره نخورند.

دستور العمل های لازم برای نصب سینی کابل

بهتر است نصب سینی های کابل توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود تا به بهترین نحو و با ایمنی بالایی صورت بگیرد. در ادامه به بررسی دستور العمل های لازم برای نصب این تجهیزات میپردازیم:

  • بررسی نوع کابل برق

جنس و نوع این تجهیزات باید بر اساس کابل های مورد نظر انتخاب شود. به عنوان مثال در جهت نصب سیم و کابل های شبکه و دیتا میتوان از بیشتر سینی های کابل استفاده کرد. در مورد نصب کابل های فشار قوی داستان کمی فرق میکند به دلیل اینکه در اثر عبور جریان گرمای زیادی در این کابل ها ایجاد میگردد. در این مواقع بهتر است از سینی کابل مشبک استفاده کرد به دلیل اینکه از تهویه مناسبی برخوردار است.

برای نصب سیم و کابل های انعطاف پذیر و کابل های شبکه و مخابراتی بهتر است از سینی های کابل بدون پانچ استفاده نمایید. چنانچه کابل های برق استفاده شده در پروژه حساس بودند باید برای آن ها از سینی های کابل ساده استفاده کرد.

  • نصب سیستم ساپورت تجهیزات

راهکارهای بسیاری در جهت پشتیبانی از این تجهیزات وجود دارند اما رایج ترین آن ها انجام فرایند نصب به دو صورت دیواری و سقفی است. در جهت ساپورت کردن این تجهیزات به شکل دیواری بهتر است از براکت ها استفاده کنید. براکت نوعی ساپورت افقی محسوب میشود که یک سمت آن متشکل از پلیتی برای نصب به دیواره می باشد. ابعاد این ساپورت ها به صورت سفارشی نیز قابل تولید هستند و به وزن سینی کابلی که روی آن ها قرار میگیرند بستگی دارند.

  • نصب شاخه های سینی کابل

بعد از قرار دادن سیستم ساپورت سینی کابل در مکان مناسب باید شاخه های سینی کابل را روی آن ها نصب کرد. بهتر است شاخه های این تجهیزات را به شکلی قرار دهید که تکیه گاه ها در قسمت های میانی قرار بگیرند. این نوع چیدمان موجب افزایش مقاومت و استحکام این تجهیزات میشود.

اکنون نوبت به نصب سینی کابل میرسد برای انجام این کار باید یک شاخه از این تجهیزات را روی براکت قرار دهید و توجه داشته باشید که بخش انتهایی هر شاخه به طور مستقیم روی تکیه گاه قرار نگرفته باشد.

  • جدا سازی کابل ها

در جهت جدا سازی کابل ها میتوانید از دیوایدرها کمک بگیرید. برای کابل های بالای 600 ولت استفاده از این دیوایدرها ضروری است. جنس این جدا کننده ها باید با جنس سینی ها یکسان باشد و ارتفاع آن ها نیز باید با ارتفاع لبه های این تجهیزات در تناسب باشد.

  • توجه به محدودیت فضای نصب

توجه به محدودیت فضای نصب در پروژه یکی از نکات بسیار مهم است به دلیل اینکه این محدودیت میتواند مانع از نصب صحیح این تجهیزات شود. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی بهتر است ابعاد سینی های کابل را با دقت زیادی انتخاب کنید تا با فضای مورد نظر هماهنگ باشند. لازم به ذکر است که در جهت نصب سیستم های پشتیبانی و دسترسی ساده تر به کابل ها باید فواصل کافی وجود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *