مقالات سینی کابل

ویژگی های نردبان کابل استاندارد چیست ؟

نردبان کابل

نردبان کابل یا لدر کابل به نوعی نگهدارنده کابل ها محسوب میشود که غالبا در جهت هدایت و حفاظت از آن ها در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. نردبان کابل را به نام لدر کابل نیز در بازار میشناسند.

لدر کابل همانند سینی کابل گالوانیزه به دو روش گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم تولید میشود و روکش گالوانیزه به کار رفته در ساختار آن باعث افزایش مقاومت  این سازه در برابر عوامل آسیب زننده محیطی میشود. در ادامه قصد داریم به بررسی ویژگی های نردبان کابل استاندارد بپردازیم. با ما همراه شوید.

نردبان کابل

جنس نردبان کابل استاندارد

نظر به اینکه نردبان کابل نیز مانند سایر تجهیزات مشابه دارای کاربردهای امنیتی است باید از متریال مقاوم ساخته شود. اگر به صورت فیزیکی برای خرید  لدر کابل به بازار رجوع کنید با جنس های مختلفی از آن رو به رو میشوید که از میان آن ها میتوان به جنس های آلومینیومی، فولاد ضد زنگ و گالوانیزه اشاره کرد.

در این میان نردبان کابل گالوانیزه یکی از بهترین گزینه ها به شمار میرود. روکش گالوانیزه موجب میشود که این نردبان ها مقاومت فوق العاده ای در برابر عوامل محیطی مختلف از خود نشان دهند و برای استفاده در مکان های روباز نیز مناسب باشند.

مشخصات فنی نردبان کابل استاندارد

طراحی و ساخت لدر کابل پروسه خیلی پیچیده ای نیست. این سازه متشکل از دو ریل جانبی و پله هایی در جهت نگه داشتن کابل ها است که آن ها را با کمک جوش یا پیچ و مهره به ریل های جانبی وصل میکنند.

عموما پله های لدر کابل استاندارد را به شکل مشبک میسازند تا بتوان به سادگی کابل ها را به آن ها متصل نمود. در ادامه مشخصات فنی نردبان کابل استاندارد را مورد بررسی قرار میدهیم:

 • عرض

نردبان های کابل در عرض های مختلفی  از 100 تا 1200 میلی متر ساخته میشوند که این عرض ها بستگی به تعداد کابل های استفاده شده در پروژه مورد نظر دارند.

 • ارتفاع

ارتفاع این تجهیزات بر اساس اندازه کابل ها و فواصل میان آن ها میتواند در بازه ای بین  50 میلی متر تا 200 میلی متر باشد.

 • ضخامت

ضخامت لدر کابل بر اساس جنس آن و ظرفیت بار چیزی حدود 1.5 میلی متر تا 3 میلی متر می باشد.

 • ظرفیت بار

ظرفیت بار این سازه به عواملی مانند عرض، ضخامت و ارتفاع بستگی دارد. یک لدر کابل معمولی قادر به تحمل وزنی حدود 200 kg/m می باشد.

 • فاصله

فواصل میان پله های نردبان کابل نیز باید بین 50 تا 300 میلی متر باشد.

 • استانداردها

نردبان های کابل باید طبق استانداردهای بین المللی IEC، NEMA و UL ساخته شوند.

مقالات مشابه : تفاوت سینی کابل با نردبان کابل چیست ؟

مزایای استفاده از نردبان کابل استاندارد

استفاده از لدر کابل استاندارد دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. این تجهیزات مقاومت و استقامت زیادی دارند به همین دلیل به سادگی میتوانند از کابل های سنگین نیز محافظت و پشتیبانی کنند.
 2. سطح نردبان ها به شکل مشبک است و این ویژگی باعث میشود که بتوان کابل ها را از هر نقطه ای از آن ها وارد یا خارج کرد.
 3. استفاده از لدر کابل دسترسی آسان به کابل ها را میسر میسازد و در صورت نیاز به ایجاد تغییر در سیستم در آینده با هیچ محدودیتی مواجه نخواهید شد.
 4. قابلیت به کار گیری برای انواع کابل های برق را دارند و به سادگی میتوان آن ها را مدیریت کرد.
 5. به علت طراحی و ساختار منحصر به فردی که دارند جریان هوا به سادگی از آن ها عبور کرده و باعث میشوند  کابل ها بیش از حد داغ نشوند.
 6. از لحاظ نصب و نگهداری  محدودیتی ندارند.
 7. فضای زیادی را اشغال نمیکنند و میتوان در محیط های مختلف از آن ها استفاده کرد.
 8. نسبت به کارایی که دارند از قیمت های مناسبی برخوردار هستند.

نحوه تولید نردبان کابل استاندارد

در ادامه به طور مختصر به بررسی نحوه تولید نردبان کابل استاندارد میپردازیم:

 • برشکاری

ورق های استفاده شده در تولید نردبان کابل از جنس فولاد هستند . این ورق ها در مرحله اول باید برشکای شوند  و در انتها به وسیله فرآیند گالوانیزه مقاوم سازی گردند. این پروسه تولید باعث میشود که ورق ها مقاومت بسیاری در برابر زنگ زدگی و خوردگی پیدا کنند.برشکاری لدرهای کابل توسط دستگاه های NC و در طول های ۲ الی۳ متر صورت میگیرد.

 • پانچ کردن

برای متصل نمودن اتصالات گوناگون لدر کابل به یکدیگر در آن سوراخ هایی را ایجاد میکنند. مانند مرحله برشکاری به منظور جلوگیری از آسیب دیدن لایه محافظ لدر کابل سوراخ هایی پیش از فرآیند گالوانیزه ایجاد میگردند. پروسه پانچ کردن لدر کبل استاندارد نیز توسط  دستگاه CNC انجام میشود.

 • خم کاری

برای از بین بردن لبه های تیز این تجهیزات از فرآیند خم کاری استفاده میکنند. برای انجام این کار از دستگاه های NC بهره میبرند. این خم ها به شکل چهار طرفه و شش طرفه  روی ورق های فولادی ایجاد میگردند.

 • جوشکاری قطعات

برای اینکه عملکرد بعضی از اتصالات و فیتینگ های نردبان کابل بهبود یابد از جوشکاری استفاده میکنند. فرآیند جوشکاری با کمک گاز CO2 صورت میگیرد. برای اینکه در این پروسه مقاومت ورق ها کاهش پیدا نکند  محل جوشکاری شده را به وسیله فلز روی تحت پوشش قرار میدهند.

 • بازرسی

بازرسی یکی از مهم ترین مراحل در تولید یک نردبان کابل استاندارد است. نردبان کابل در 4 مرحله تحت بازرسی قرار میگیرد که در ادامه آن ها را بیان میکنیم:

 1. بازرسی اولیه درجهت بررسی متریال به کار رفته در ساخت نردبان کابل
 2. بازرسی در حین فرآیند تولید
 3. بازرسی پس از فرآیند آبکاری
 4. بازرسی نهایی

برای خرید نردبان کابل استاندارد با بهترین کیفیت و قیمت عالی کافیست همین حالا با مجموعه سینی کابل تهران تماس بگیرید تا  لذت خریدی آسان و بی واسطه از تولید کننده را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *