مقالات سینی کابل

تفاوت سینی کابل با نردبان کابل چیست ؟

تفاوت سینی کابل با نردبان کابل

سینی کابل و نردبان کابل از تجهیزات بسیار کاربردی در پروژه های مختلف به ویژه پروژه های سیم کشی و کابل کشی به شمار میروند. این دو محصول هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که آن ها را از یکدیگر متمایز ساخته است. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت های سینی کابل با نردبان کابل بپردازیم.

سینی کابل چیست؟

سینی کابل نوعی سیستم پشتیبانی از سیم و کابل های برق محسوب میشود که میتواند انواع سیم ها و کابل ها را در پروژه های مختلف پشتیبانی کند. استفاده از این تجهیزات باعث جهت دهی و نظم بخشیدن به سیم و کابل ها میشود و وجود آن ها در پروژه های سیم کشی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

استفاده از سینی های کابل دارای مزایای بسیاری است که از میان مهم ترین آن ها میتوان به انعطاف پذیری بالا در سیستم های سیم کشی و کابل کشی، نصب آسان، محافظت از سیم ها و کابل ها در برابر عوامل محیطی و صرفه جویی در هزینه ها اشاره کرد. هم چنین برای استعلام قیمت سینی کابل می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

نردبان کابل چیست؟

نردبان کابل یکی از تجهیزات بسیار کاربردی است که در پروژه های مختلف سیم کشی و کابل کشی میتوان از آن بهره گرفت.نردبان کابل دارای ویژگی های منحصر به فردی است که باعث شده نسبت به لوله های پی وی سی و فلزی ایمن تر و کارآمدتر باشد.

به عنوان مثال نردبان های کابل نسبت به این تجهیزات از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند و از سیم ها و کابل ها به بهترین شکل محافظت میکنند.

بهره گیری از این نردبان ها به دلیل اینکه کابل ها را در ارتباط با محیط بیرون قرار میدهد تاثیر زیادی در کاهش دمای سیم کشی ساختمان دارد. نصب و اجرای این تجهیزات بسیار ساده است و باعث سهولت در انجام کار و بالا رفتن سرعت میشود.

مهم ترین تفاوت های سینی کابل و نردبان کابل

  • نصب و نگهداری

یکی از تفاوت های میان نردبان کابل و سینی کابل در نصب و نگهداری آن ها است. نردبان کابل غالبا متشکل از قطعات فلزی است که پشت سر یکدیگر نصب میگردند و ارتفاع آن ها قابل تنظیم است. در این نوع نصب کابل ها را داخل نردبان قرار میدهند و از آن ها حفاظت میکنند.

سینی کابل نیز عموما از قطعات فلزی تشکیل میشود که به شکل مستقیم و طولانی نصب میشوند. در این روش کابل های برق را درون این سینی ها قرار میدهند و با بهره گیری از اتصالات مناسب آن ها را ثابت میکنند.

  • قابلیت تحمل بار

از دیگر تفاوت های بین سینی کابل و نردبان کابل میتوان به قابلیت تحمل بار آن ها اشاره کرد.نردبان کابل را میتوان همانند یک سازه سه بعدی در نظر گرفت که قابلیت تحمل بار زیادی را دارد. این موضوع به این مفهوم است که از نردبان کابل میتوان در جهت انتقال کابل ها در محیط هایی که دارای بارهای سنگینی هستند بهره گرفت.

سینی کابل به شکل بسته و ثابت نصب میگردد و نسبت به نردبان کابل تحمل بار کمتری دارد.سینی کابل را به عنوان راهکاری به منظور منتقل کردن کابل ها در مکان هایی با بار سبک تر به کار میبرند.

  • نصب و تعویض کابل ها

 نصب و تعویض کابل ها نیز از دیگر تفاوت های بین سینی کابل و نردبان کابل محسوب میشود.کابل ها را در نردبان کابل به شکل جداگانه داخل قطعات نصب میکنند و اگر نیاز به تعویض کابل باشد نردبان را باز کرده و کابل های جدید را جایگزین کابل های قبلی میکنند.

کابل ها در سینی کابل به سادگی قابل دسترس هستند و برای تعویض آن ها کافی است کابل های قبلی را از سینی خارج کرده و کابل های جدید را جای آن ها قرار دهید.

  • هزینه

عموما نردبان های کابل به دلیل ساختار پیچیده تری که دارند دارای هزینه های بیشتری هستند.

سینی های کابل نسبت به نردبان های کابل ساختار ساده تری دارند و از هزینه های کمتری نیز برخوردار می باشند.

نردبان کابل
سینی کابل

مقالات مشابه : انواع پوشش سینی کابل

تفاوت نحوه نصب سینی کابل و نردبان کابل

نحوه نصب سینی کابل و نردبان کابل با یکدیگر متفاوت است. در ادامه مطلب به روش نصب آن ها به صورت مجزا میپردازیم:

نصب سینی کابل

  1.  نصب سینی کابل به شکل مستقیم و طولانی انجام میگیرد و عموما به دیوارها، ستون ها یا سقف بسته میشوند.
  2. برای نصب این تجهیزات در ابتدا محل نصب تعیین میشود و پس از آن با بهره گیری از اتصالات مختلف سینی ها  را به سطح مورد نظر نصب میکنند.
  3. پس از نصب،  کابل ها را درون سینی قرار میدهند. این سینی ها را میتوان به شکل افقی یا عمودی نصب کرد.

نصب نردبان کابل

همانطور که در طول متن به آن اشاره کردیم نردبان کابل از قطعات فلزی تولید میشود که به صورت پشت سر هم قرار میگیرند و از ارتفاع قابل تنظیمی برخوردار می باشند.

  1. در ابتدا باید طول مورد نیاز نردبان کابل را مشخص کنید و سپس قطعات آن را به یکدیگر متصل نمایید تا طول مورد نیاز را به دست آورید.
  2. نردبان های کابل را نیز میتوان به سقف، ستون ها یا دیوارها متصل نمود و در بعضی شرایط نیز با استفاده از پایه ها به زمین نصب میگردند.
  3. پس از پایان نصب،  کابل ها را درون نردبان قرار میدهند و توسط بسته بندی های مناسب به آن چسبانده میشوند.نردبان کابل را میتوان درارتفاع و زوایای مختلف تنظیم کرد.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به بررسی تفاوت های سینی کابل و نردبان کابل بپردازیم. به صورت کلی این تجهیزات هر دو به عنوان راهکارهایی در جهت نصب و حمایت از سیم و کابل ها مورد استفاده قرار میگیرند اما نمیتوان از تفاوت های میان آن ها غافل شد.سینی کابل دارای ساختار ساده تر و نصب راحت تری است و برای مکان هایی که نیاز به نصب سریع می باشد گزینه ای ایده آل به شمار میرود.

نردبان کابل را نیز به دلیل ساختاری که دارد میتوان در ارتفاع و زوایای مختلفی تنظیم کرد. ممکن است به دلیل این ساختار نصب آن ها کمی پیچیده تر از سینی های کابل به نظر برسد علاوه بر این به دلیل پیچیدگی ساختشان نسبت به سینی های کابل هزینه برتر می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *