مقالات سینی کابل

انواع پوشش سینی کابل

انواع پوشش سینی کابل

در این مقاله به بررسی انواع پوشش سینی کابل پرداخته ایم. این روزها در پروژه های مختلف در جهت نگهداری و هدایت کابل های برق از سینی های کابل استفاده میکنند. با قرار دادن کابل ها در این تجهیزات یک بستر ایمن برای آن ها فراهم میشود. برای اینکه برخی از ویژگی ها مانند مقاومت این تجهیزات را افزایش دهند از پوشش سینی کابل بهره میبرند. این پوشش ها دارای مدل های مختلفی هستند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

پوشش سینی کابل چیست؟

پوشش سینی کابل نوعی لایه محافظ است که در جهت جلوگیری از زنگ زدگی فلز به کار میرود. سینی های کابل متشکل از آلیاهای فلزی هستند و اگر بدون پوشش در محیط های کاری مورد استفاده قرار بگیرند در طولانی مدت دچار خوردگی و زنگ زدگی خواهند شد.

این موضوع باعث میشود که تولید کنندگان پس از فرم دهی کلی این تجهیزات اقدام به مقاوم سازی آن ها در یک فرآیند مجزا کنند.

انواع پوشش سینی کابل

انواع پوشش سینی کابل

انواع پوشش سینی کابل

با در نظر گرفتن موقعیت نصب سینی های کابل سازندگان سعی میکنند پوشش های محافظ مختلفی را برای آن ها به کار ببرند. این پوشش ها شامل موارد زیر میشوند:

1- پوشش سینی کابل از نوع پیش گالوانیزه

پیش گالوانیزه کردن که آن را با نام های دیگری مانند  آسیاب گالوانیزه و یا آسیاب غلتکی گالوانیزه نیز میشناسند نوعی روش پوشش دهی سینی های کابل است.

پوشش دهی در این روش به این صورت است که ورق های فولادی که برای ساخت سینی های کابل استفاده میشوند را از فلز روی ذوب شده عبور میدهند. پس از عبور از فلز روی آن ها را به اندازه های دلخواه و استاندارد برش میدهند. یکی از مزیت های این نوع پوشش سینی کابل یکنواخت بودن آن است. از معایب این روش نیز میتوان به وجود قسمت های خالی از فلز روی در هنگام برگشت به حالت اولیه اشاره کرد.

2- پوشش سینی کابل از نوع گالوانیزه گرم

استفاده از فرآیند گالوانیزه گرم باعث به وجود آمدن یک مقاومت بینظیر برای سینی های کابل میشود. نحوه انجام این روش به این شکل است که پس از پروسه برش و آماده سازی ورق های فلزی با بهره گیری از متریال مخصوص آن ها را تمیز کرده و تمامی آلودگی های موجود در سطحشان را از بین میبرند.

پس از آن فلز روی را با دمای بالا حرارت میدهند تا به شکل مذاب دربیاید سپس ورق ها را در یک حوضچه از این ترکیب غوطه ور میسازند.ورق های فولادی را به شکل منظم در این حوضچه قرار میدهند تا کاملا به متریال داخل آن آغشته شوند و سپس آن ها را از این حوضچه خارج میکنند.

3- پوشش سینی کابل از نوع گالوانیزه سرد

در فرآیند پوشش گالوانیزه سرد ورق های فولادی را در حوضچه روی فرو میبرند که این فرآیند نوعی الکترولیزه کردن محسوب میشود.پوششی که روی سطح این سینی های کابل با این روش قرار میگیرد دارای ضخامت متوسطی است. این موضوع باعث میشود که پوشش گالوانیزه سرد نسبت به پوشش گالوانیزه گرم مقاومت کمتری را ایجاد کند.پایداری این نوع پوشش در مقابل عواملی مانند فرسودگی و زنگ زدگی پایین تر است و این پایداری  تا حد زیادی به مواردی مانند قطر پوشش و مکان نصب بستگی دارد.

تفاوت های سینی کابل گالوانیزه گرم و سرد

اولین تفاوت میان این دو نوع سینی کابل در مکانیزم قرار گیری پوشش روی سطح آن ها است. همانطور که پیش تر اشاره کردیم  در فرآیند گالوانیزاسیون سرد ورق های فولادی پیش از ساخت سینی کابل به شکل سطحی از روی محلول عبور میکنند اما در پروسه گالوانیزاسیون گرم سینی کابل را بعد از تولید به صورت عمقی داخل این محلول غوطه ور میسازند.

دیگر تفاوت میان سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم در میزان ضخامت لایه فلز روی،  در سطح آن ها می باشد. در نوع گالوانیزه گرم میزان این ضخامت چیزی حدود  ۵۵ تا ۷۰ میکرون است ولی در نوع گالوانیزه سرد در حدود ۱۰ تا ۱۵ میکرون می باشد.

عموما سینی های کابل گالوانیزه سرد از سطوح صاف و براق تری برخوردار هستند اما سینی های کابل گالوانیزه گرم ممکن است دارای پوشش کمی مات تر و کدرتر باشند.

کاربرد و ماهیت این دو نوع سینی کابل نیز با یکدیگر تفاوت دارد. از سینی کابل گالوانیزه گرم به دلیل پوشش ضخیم تری که دارد برای فضاهای باز یا مکان هایی که دارای رطوبت بالاتر هستند استفاده میکنند  اما نوع گالوانیزه سرد بیشتر برای محیط هایی مناسب است که کمتر در معرض خوردگی و رطوبت قرار دارند.

نحوه انتخاب صحیح سینی کابل با در نظر گرفتن پوشش آن

برای اینکه سینی های کابل را به طور صحیحی انتخاب کنید باید نوع پوششی که در آن ها استفاده شده است را در نظر بگیرید. زمانی که خرید خود را از تولید کننده های سینی کابل انجام دهید بر اساس اطلاعات پروژه نوع مناسب این تجهیزات را به شما پیشنهاد میدهند.

پوشش های سینی کابل گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم برای موقعیت های گوناگونی ساخته شده اند. چنانچه قصد دارید سینی های کابل را در یک فضای باز مورد استفاده قرار دهید بهتر است نوع گالوانیزه گرم را انتخاب نمایید به دلیل اینکه بهترین پوشش سینی کابل برای محیط های روباز به شمار میرود.میان این دو مدل یک تفاوت قیمتی پایین نیز وجود دارد. غالبا سینی های کابل گالوانیزه گرم به دلیل مقاومت بیشتری که ارائه میدهند نسبت به گالوانیزه سرد قیمت های بالاتری دارند.

برای خرید و استعلام قیمت سینی کابل با پوشش های متفاوت کافیست با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل کنید.کارشناسان مجرب ما آماده پاسخگویی به تمام پرسش های شما عزیزان در این زمینه می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *